logga
De data som lagras i denna databas kommer att vara viktiga för att beskriva förädlingens utveckling för lång tid framåt. Det är därför viktigt att uppgifterna registreras på ett enhetligt sätt.

I denna databas lagras alla ”administrativa” uppgifter om vårt förädlingsmaterial, som var olika kloner är valda, i vilka korsningar de ingår, vilka sorter som ingår i de olika avkommeförsöken etc.
Arbetsrapporten innehåller tre delar:
• Definitioner och tabellstruktur, som beskriver databasens tabeller och de namngivningskonventioner som gäller för t.ex. klonnummer och lokal-nummer.
• Användarmanual för Fritid, en manual för det program som används för inmatning och ajourhållning av data i databasen.
• Arbeta i förädlingsdatabasen Fritid med Access, som beskriver hur man använder programmet Access för att söka, sammanställa och mata in data i Fritid.

Nr 35-1997    Publicerad 1997-01-01 00:32

Kommentarer
Det finns ännu inga kommentarer på denna sida. Var först med att ge en kommmenter.
Kommentera
Skicka in
Kommentarer granskas innan publicering
Tack för din kommentar!
Vi granskar och publicerar din kommentar så snart som möjligt.
Tyvärr lyckades vi inte spara din kommentar. Var god bekräfta att du inte är en robot!